Zviedrijā

Pirmā Trīsreiztrīs (3x3) nometne Zviedrijā notika 1985.gadā Väddö tautas augstskolā Māŗa Slokenberga vadībā. Viņa vadībā 3x3 nometnes notika vēl 1987., 1988. un 1990.gadā. Lielais dalībnieku skaits, 68 dalībnieki pirmajā nometnē, deva arī labāku iespēju daudzpusīgai programmai un brīvai izvēlei atrast sev piemērotas nodarbības.

Pēdējā 3x3 nometne notika 1991.gadā lauku vidē Talbijā (Talby) Imanta Eiches vadībā. Dalībnieku skaits tagad bija mazinājies, tikai 29 dalībnieki. Jau otro gadu pēc kārtas ievērojams skaits bija no Latvijas, jo atgūtā brīvība tagad deva iespēju latviešiem dzimtenē brīvi ceļot. Tā kā atstatums starp Latviju un Zviedriju nav liels, tad ceļošana no abām zemēm ir ļoti dzīva, kas iespaido Zviedrijas latviešu dalībnieku skaitu.

Īpatnības

Nometnes vienmēr notikušas skaistā lauku vidē, vasaras labākajos mēnešos, kad saule vēl augstu pie debesīm un šie gaŗie pēcpusdienas cēlieni atļauj priecāties līdz vēlam saules rietam. Tas arī dod iespēju dalībniekiem labāk iepazīties savā starpā. Zviedrija ir raksturīga ar savām īsām vasaras naktīm. Nometņu mērķis ir veicināt latviskās zināšanas un tās iegūst ar saistošiem referātiem un semināriem gan Latvijas vēsturē, literatūrā un valodas kopšanā, gan arī ar citām praktiskām nodarbībām latviešu etnogrāfijā.

Pirmo 3x3 nometni 1985.gadā atklāja Līga Ruperte kas arī vadīja semināru Latviskā identitāte. Politiskos seminārus vadīja ZLCP politiskie vadītāji Imants Freimanis un Gunārs Pāvuls. Praktiskā darba ievirzes bija tautisko rotu kalšana K.Uskala un Vilņa Granta vadībā, kur kala Nameja gredzenus, saktas un citas etnogrāfiskas rotas. Astrīda Terina ar ceptiem speķa pīrāgiem, ūdens kliņģeŗiem un citiem latviskiem ēdieniem iepazīstināja dalībniekus ar latviskas virtuves kulinārām īpašībām. Lai nepaliktu iepakaļ arī moderniem techniskiem sasniegumiem, tad Andrejs Straubergs iepazīstināja dalībniekus ar skaitļotājiem, kur varēja vingrināties uz tiem un izmantot skaitļotāja bezgala iespējas. Vēsturnieks Uldis Ģērmanis jau piedalījās pirmajā 3x3 nometnē un pēdējā apgaismoja politisko stāvokli Latvijā ar savu humoru un asprātību. Vēstures seminārā Kārlis Kangeris deva pārskatu par Vācu okupācijas laiku un archīviem un kāda informācija tur atrodama. Valodas seminārā vadītājas bija Baiba Kangere un Valentīna Lasmane, kuŗa arī stāstīja par savu grāmatu Pāri jūrai. Pēdējo nometni apciemoja Rīgas pilsētas galva Andris Teikmanis, un referēja par tematu Rīga šodien.

1990.gadā par jautrību un saviesīgo dzīvi gādāja pazīstamais aktieris un dziedātājs Edgars Liepiņš un skaistuma karaliene Kristīne Liepiņa no Rīgas. Viņu moto dziesmām bija „Viss, ko spēj dzīve dot, Ir tam, kas mīlēt prot”. Edžs bija liels sēņotājs, kas agri rītā izstaigāja mežus un brokastīs cienāja ar paša salasītām ceptām sēnēm. 1991.gada nometnē par mūziku gādāja Edgars un Aldis no Liepājas bijušās grupas Credo. Bungu un ģitāras mūzika skanēja pārī Talbijas pļavām un mežiem. Par dalībnieku labsajūtu gādāja virtuves saimnieces, kas mūs baroja ar latviskiem un starptautiskiem ēdieniem.

Nobeigums

Pateicoties Māŗa Slokenberga entuziasmam šīs 3x3 nometnes varēja notikt Zviedrijā. Šīs nometnes bija svarīgas, lai varētu atrast savu identitāti un iepazīties ar latviešu tradīcijām un kultūru.

Pēdējās divās nometnēs dalībnieku skaits no Latvijas bija samērā liels un tas deva iespēju tuvāk iepazīties brīvās pasaules latviešiem ar bijušiem aiz dzelzs aizkara latviešiem.

Tā kā Latvija ir tik tuva un samērā viegli sasniedzama, tad no Zviedrijas latviešu viedokļa 3x3 nometnēm Latvijā ir lielāka nozīme, jo tur jaunieši var pulcēties no visiem kontinentiem un labāk iepazīt dzimteni.

Beidzot gribu pateikties visiem, kas palīdzēja rīkot šo pēdējo nometni, it sevišķi Ievai Zālītei, kas veltīja tik lielas pūles šīs nometnes darbībā.

Pārfrāzējot Edgara Liepiņa Dziesmu veltītu 3x3 nometnei Siguldā, varētu nobeigt šo pārskatu šādi:

Te allaž ir jautri
Un viesu te daudz,
Un visi šo vietu
Par Talbiju sauc.

Imants Eiche

Pēdējās Zviedrijas nometnes vadītājs

Vienas dalībnieces īsa „dienas grāmata” par 3x3 nometni Talbijā—91.

Pirmdiena, 1.jūlijs Pirmās vakariņas notika plkst. 18.00. Pēc tam uzvilkām karogu, ar ko arī Imants Eiche atklāja nometni. Tad arī pirmo reizi dzirdējām mūsu muzikantu spēli. Vakars pagāja svinot Imantus un dzeŗot alu.

Otrdiena, 2.jūlijs Pēc brokastīm braucām uz Eskilstūnu. Ar mākslas muzeju un Rādemaheres smēdēm mūs iepazīstināja Diāna Krūmiņa. Pēc eksotiskā „lunča” smēdēs ekskursija turpinājās Turšhellā, kur apskatījām senlaiku ēkas, baznīcu, bibliotēku un blusu tirgu. Pēc vakariņām—Valentīnas Lasmanes referāts Pāri jūrai.

Trešdiena, 3.jūlijs Rīta cēlienā Baibas un Kārļa Kangeru referāti par valodu un vēsturi. Pēc agrām pusdienām—izbrauciens uz Millesgarden. Zigrīda Runce, kuŗa sešus gadus kārtojusi Karļa Millesa archīvu, pastāstīja mums par viņa dzīvi un darbību. Vakarpusē—Rīgas pilsētas Tautas deputātu padomes priekšsēdētāja Andŗa Teikmaņa stāstījums Rīga šodien. Pēc tam—ikvakara alus dzeršana un danči mūzikas pavadījumā.

Ceturtdiena, 4.jūlijs Priekšpusdienā—turpinājums Baibas un Kārļa referātiem. Fantastiskas pusdienas (cepta vista un saldējums)!!! Pēcpusdienā—bērniem pelde jaukā ezeriņā, kuŗš izskatās kā laipna acs meža ielokā. Imants Gross stāstīja par Latvijas pārstāvniecības darbību Zviedrijā. Vēlāk interesenti noskatījās Z.Vidiņa filmas. Gaidītais rotkalis Vilnis Grants tomēr neatbrauca. Mūzika neskanēja tāpēc, ka Liepājas Prāģeŗi bija pilsētā.

Piektdiena, 5.jūlijs Dažas entuziastes mācās taisīt Nameja gredzenu, un kāda dabas mīļotāja (Lidijas tantes personā) sameklēja mežā pa ērcei. Bērniem kārtējā pelde ezerā. Pēc vakariņām vēsturnieka Ulža Ģērmaņa lekcija par blēdīšanos. Pēc pusnakts jaunieši (izņemot Lidijas un Martas tanti un bērnus) dejoja un dziedāja latviešu dziesmas.

Sestdiena, 6.jūlijs Rīta pusē rotu kalšanas nodarbības sudrabā un vienlaicīgi Baibas un Kārļa lekcijas. Vēlāk notiek mājas uzkopšana, pucēšanās, pīrāgu cepšana. Bērniem—atkal peldēšanās. 17.00 Imants atklāja atvadu zaļumballi ar viesiem. Ieva arī atbraukusi ar savu meitiņu Pētru. Mūzika un dejas līdz rītam.

Pārspiests no 1997.gada decembrī 3x3 Austrālijā padomes izdotās grāmatiņas 3x3=100.

Copyright © 2004 3x3. All rights reserved.

00278