Runāj’ savu valodiņu

Trīsreiztrīs (3x3) ir nometne visu paaudžu latviešiem, un tās mērķi ir latvisko zināšanu paplašināšana, latviskās kopības sajūtas veicināšana, latvisko ģimeņu stiprināšana un draudzības sekmēšana latviešu starpā. Tā ir domāta latviskai dzīvei latviskā vidē, lai palīdzētu latvietim iepazīt pašam sevi, savu ģimeni, jaunus un vecus draugus pavisam neikdienišķos apstākļos. Tā ir domāta, lai visu paaudžu latvieši kopā baudītu latvisko pārdzīvojumu, mācītos no dažādu nozaŗu lietpratējiem un cits no cita, kādi ir latvieši un latvietība mūsu dienās, un lai vienu nedēļu gadā dzīvotu tīri latviski, darot to, kas sirdij dod prieku.

3x3 ir nākamais solis ārzemju latviešu ārpusskolas izglītībā, sekojot Divreizdivi (2x2), kas ir nometne jauniešiem 18–30 gadu vecumā. Tāpat kā 2x2, 3x3 ārzemēs notiek intensīvā latviskā vidē, kur pēc iespējas pilnīgi izslēgta apkārtējās sabiedrības ietekme, un kur ļoti svarīga ir visu nometnes dalībnieku kopdarbība un mijiedarbība.

3x3 dalībnieku vecums ir neierobežots un aptveŗ latviešus no pāris nedēļu līdz pāri par 85 gadu vecumam, kuŗi piedalās gan individuāli, gan divu un triju paaudžu ģimeņu vienībās. 3x3 nosaukums arī atgādina, ka šis pasākums iesaista vienotas trijotnes: trīs paaudzes un trīs ģimenes sastāvdaļas—mātes, tēvus un bērnus.

3x3 simbols ir Dieva zīme; dziesma ārzemēs—„Ko dziedāšu, ko runāšu, Svešu zemi staigādama? Dziedāš’ pati savu dziesmu, Runāš’ savu valodiņu.”

3x3 ideja radās, šādu iemeslu pamudināta:

  • latviskajā izglītības sistēmā trūka regulāri plānota un organizēta institūta pieaugušajiem, vispusīgu, viņu interesēm un prasībām atbilstošu latvisko zināšanu iegūšanai un dzīvei latviskā vidē, kādu jaunākām vecuma grupām dod 2x2, jaunatnes kursi, vasaras nometnes un vasaras vidusskolas;
  • ir skaidrs, ka mūsu izglītības sistēma var tikai papildināt bērnu latviskās zināšanas un dot tiem izdevību būt kopā ar citiem latviešu bērniem, bet galvenajai valodas mācīšanai un latviskajai audzināšanai ir jānotiek ģimenēs, tāpēc ir nepieciešams palīdzēt vecākiem, kuŗi paši nav vairāk izglītojušies latviešu skolās, kā to tagad spēj viņu bērni, kuŗu ģimenēs varbūt latviskajai audzināšanai un motivācijai saglabāt savu valodu un latvietību veltīja maz vērības un kuŗu latviskā identitāte ir tikpat vāra un neskaidra kā viņu bērniem,—ir nepieciešams viņus atbalstīt un dot tiem iespēju būt kopā;
  • latviešu kultūras un sabiedriskie sarīkojumi reti ir plānoti tā, ka dod iespēju visām paaudzēm kopā aktīvi piedalīties emocionāli un intelektuāli nozīmīgās latviskās norisēs.

3x3 pirmsākumi bija daiļamatniecības kursos Gaŗezerā , ASV, kas notika 1978. un 1979.gadā Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Kultūras biroja izkārtojumā. Sekoja Latviskās kultūras nedēļa Gaŗezerā 1980.gadā, kuŗā bez daiļamatnieciskām ievirzēm bija arī latviešu ģimeņu seminārs un Pusreizpus (½x½) programma dalībnieku bērniem.

Pirmā 3x3 nometne notika Gaŗezerā 1981.gadā. Rīkotāju cerība, ka tā darbosies kā eksperimentāla nometne, modelis latviešiem visā pasaulē latviskās izglītības apgūšanai, piepildījās. 1982.gadā sāka darboties 3x3 nometne ASV Rietumu krastā, 1983.gadā—Katskiļos, ASV Austrumu krastā, tāpat arī Austrālijā un Almelijā , Anglijā. 3x3 Zviedrijā sāka darboties 1985.gadā; Straumēnos , Anglijā (daļēji angļu valodā jaukto laulību ģimenēm)—1987.gadā, bet Abrenē, Francijā—1988.gadā. Tagad vairs nedarbojas nometnes ASV Rietumkrastā, Zviedrijā un Francijā, bet, sākot ar 1990.gadu, ir organizētas nometnes Latvijā—sākumā pa vienai, bet kopš 1993.gada—pa divām ik vasaru.

3x3 kustības 15 gados ir bijušas 87 nometnes, dalībnieku skaits sasniedzis apmēram 11.000, aptveŗot trīs kontinentus un sešas valstis. Vispār pasaulē ik gadu notiek septiņas nometnes.

3x3 nometņu programmās ietilpst vēsture, sabiedriskie jautājumi un politika, reliģija, māksla—literatūra, mūzika un drāma, kā arī latviešu valoda, latviskā audzināšana skolā un ģimenē, latviskā identitāte, alkoholisma, ģimenes un sabiedriskās problēmas, tradīcijas—svētki, latviskā virtuve un latviskā māja, tāpat folklora, rotkalšana, aušana un rokdarbi (prievītes, baltie darbi, cimdu adīšana), keramika, kokgriešana, ādas apdare, nodarbības koklēšanā, korī, teātrī, tautasdejās u.c.

Bez atsevišķo interešu grupu pasākumiem, semināriem, praktisko projektu grupu un darbnīcu darba notiek kopīgi referāti un kopīgas vakara programmas (dziedāšana, tautasdejas un rotaļas, arī pasaku klausīšanās un mīklu minēšana, ugunskuri, dzejas vakari, grupu diskusijas).

Lai gan katrai nometnei ir sava seja, savas īpatnības, visām nometnēm ir vairāk kopīgā nekā atšķirīgā. Nometņu programmas un lektori atbilst dalībnieku interesēm un prasībām, atmosfēra ir neformāla, ievērojama daļa no nometnes programmas vienmēr ir diskusijas, mijiedarbība, uzskatu dažādības, izzināšana, mācīšanās citam no cita un citam par citu, kopēja dzīvošana un darbošanās gan nopietnos, gan jautros brīžos. Dalībniekiem ir ieguvums gan prātam, gan sirdij. Pasākumu vadītāji un lektori ir latviešu kultūras, politiskie un sabiedriskie darbinieki un profesionāļi ar izglītību un pieredzi attiecīgajos priekšmetos, kuŗi, tāpat kā nometņu vadītāji un organizētāji, strādā bez finansiālas atlīdzības. Atlīdzību viņi saņem kā gandarījumu par padarīto.

Latvijas nometnēs pie četriem sākotnējiem mērķiem nācis klāt piektais: latviskās kultūrvides attīstīšana. Latvijā 3x3 dziesma ir „Mazs bij’ tēva novadiņis”. Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas viens no galvenajiem mērķiem—latviskās kopības sajūtas veicināšana—ir ieguvis plašāku nozīmi, jo bieži nometnēs, it sevišķi Latvijā, piedalās latvieši no visas pasaules (ieskaitot Krieviju). Ārzemju nometnēs bieži iesaista lektorus no Latvijas un Latvijas nometnēs—ārzemju lektorus. Latvijā 3x3 nometnēm pagaidām vēl ir milzīga popularitāte salīdzinājumā ar situāciju ārzemēs, kur latviešu līdzdalība latviskajos pasākumos pamazām apsīkst, vecajai paaudzei aizejot mūžībā un nākamajām pakāpeniski aizvien vairāk asimilējoties. Latvijas speciālistu piesaistīšanu ārzemju nometnēm ļoti ierobežo finansiālie apstākļi, jo nometnēm nav naudas, lai ielūgtu tik daudz vieslektoru, kā vēlētos.

3x3 kustību globāli rosina, atbalsta un koordinē Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) Izglītības padome, bet atsevišķās valstīs nometnes rīko latviešu centrālo organizāciju izglītības vai ārpusskolas izglītības nodaļas vai īpaši dibinātas 3x3 padomes (Latvijā un Austrālijā).

3x3 nometnes ārzemju latviešiem lielā mērā palīdzējušas saglabāt savu latvietību. Varētu piebilst, ka Latvijā šīs nometnes ir cieņā tāpēc, ka tās palīdz latvietību apzināties, cienīt un mīlēt.

Līga Ruperte

Publicēts izdevniecības Zinātne 1997.gada Dabas un vēstures kalendārā

Pārspiests no 1997.gada decembrī 3x3 Austrālijā padomes izdotās grāmatiņas 3x3=100.

Copyright © 2004 3x3. All rights reserved.

00269