Smiltenē satikās „Abi divi”

Screen Shot 2014-08-11 at 20.32.16

Daiga Kļanska, 

Smiltenes 3 x 3 saieta 

avīzes Pakalnu Taurētājs redaktore


Latvijas 49. pasaules latviešu ģimeņu saiets 3 x 3 no 20. jūlija līdz 27. jūlijam notika Smiltenes Valsts tehnikuma un Smiltenes ģimnāzijas telpās, pulcējot vairāk nekā 500 bērnus, viņu vecākus un vecvecākus no Latvijas un ārvalstīm. No ASV bija ieradušies 17, Norvēģijas – 13, Luksemburgas – 9, Krievijas – 8, Vācijas – 4, Austrijas – 3, Beļģijas – 2, Zviedrijas – 2, Kanādas – 1 dalībnieks. Saietā aktīvi iesaistījās nepilns pusotrs simts dalībnieku no Smiltenes un tās apkārtnes. 

Saieta tēma bija „Abi divi” – gaisma un tumsa, uguns un ūdens, vīrietis un sieviete, satikšanās un atvadas, prieks un bēdas, pagātne un nākotne. Pasaule tā iekārtota, ka bez šiem pāriem nenoris dzīvība.

3 x 3 saietu pirmo reizi vadīja Inese un Ainārs Grīnvaldi ar meitām Anci un Martu. Saieta atklāšanā Latvijas karogu mastā pacēla Kļaviņu dzimta četrās paaudzēs, savukārt visi dalībnieki, viens otru sveicinot un uzsmaidot, devās goda solī pa plašo Kalnamuižas pagalmu.

Saieta organizatori dalībniekiem piedāvāja vairāk nekā 50 teorētiskas un praktiskas ievirzes, kuras vadīja ne tikai ilggadēji 3 x 3 lektori un meistari, bet arī Smiltenes cilvēki, kuri ir izcili sava amata meistari.

Ģimeņu seminārā Līga Ruperte un Māra Tupese dalībniekiem izklāstīja ģimenes psiholoģiju, runāja par savstarpējo komunikāciju ģimenē, kā arī apmainījās ar domām par tām problēmām, kas bija aktuālas dalībniekiem. Inese Krūmiņa kuplam ievirzes dalībnieku pulkam skaidroja, kas ir rituāls, kā tas saistīts ar tradīciju, un, kas to atšķir no ieraduma, runāja par latviešu ritiem – gadskārtu un mūža godiem, par mūsdienu rituāliem un to attīstību, par rituāla sastāvdaļām un uzbūvi. Politikas ievirzes vadītājs, žurnālists Ansis Bogustovs kopā ar dalībniekiem runāja par to, ko katrs varētu darīt atbildīgāk, lai valsts attīstītos veiksmīgāk nekā līdz šim. Vēsturnieks Andris Tomašūns savus dalībniekus veda pie uzņēmīgiem un radošiem Smiltenes cilvēkiem, runāja par vēsturi, pētīja senas lietas, izzināja cilvēku dzīvesstāstus. Kopā ar Anitu Elksni tika apgūtas mugurkaula un locītavu atveseļošanas prasmes. Zāļu sieva Līga Reitere kopā ar dalībniekiem izstaigāja pļavas un mežmalas, iepazīstot desmitiem ārstniecības augus un to dziedinošās spējas, pina vainagus un darināja pirts paklājus. Savukārt Juris Batņa un Aelita Vilde – Batņa dalībniekus pārliecināja, ka pirtī var attīrīt ne tikai miesu, bet arī garu. Ārija Stūrniece dalībniekiem atklāja runas prasmes noslēpumus.

Daudzās ievirzēs varēja apgūt senus latviešu amatus – kalt naglas un pakavus, darināt kokli, darīt alu. Kopā ar Iru Gaili un Jāni Valdmani cept maizi pēc sentēvu metodēm. Rožu sievas mācīja siet ķimeņu sieru, kult sviestu, Baiba Sokolova – aust jostas un grāmatzīmes, Vija Liepa – kā šūt kreklus un ūziņas, Inga Ķestere – etnogrāfiskos brunčus, Iveta Purmale – linu tarbiņas, Ilva Mieze – mīļlietiņas bērniem, Lelde Mežale un Sannija Kalniņa – ieaust latvju zīmes pērļu rotās, Agita Krieviņa – darināt pastalas un tas nebūt nebija vēl viss, ko nedēļas laikā darīja saieta dalībnieki. 

Pateicoties Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes „Pīlādzītis” vadītājai Santai Rudzītei un viņas pedagoģēm, kā arī vietējiem cilvēkiem, saieta jaunākie dalībnieki iepazina lauku dzīvi, viesojoties govju fermā, bišu dravā, attīstīja savus radošos talantus.

Puikas saietā varēja mācīties „Vilku mācību”, tapt no puikām par vīriem, apgūstot izdzīvošanas prasmes mežā, pirmās palīdzības sniegšanas iemaņas, izzinot seno karavīru dzīvi, izgatavojot lokus ar bultām. Kopā ar Liliju un Edgaru Liporiem varēja mācīties saskarsmes deju ģimenei. Vivita Skurule ap sevi pulcēja tos, kuri vēlējās dziedāt dziesmas korī, savukārt aktieri Laila un Jānis Kirmuškas kopā ar vairākiem desmitiem nometnes dalībnieku bija iestudējuši un noslēguma pasākumā izrādīja Reiņa Birzgaļa ilustrētās latvju dainas. Animācijas filmiņās bērni kopā ar animatoriem Ilzi Rusku un Uldi Ulmani bija radījuši katrs savu stāstu par draudzību. 

Smiltenes novada uzņēmēji, zemnieki nometnes dalībniekus laipni uzņēma ekskursijā savos uzņēmumos, iestādēs, mājās un iepazīstināja ar savu darbu, produktiem un sakopto vidi. 

Lieli un mazi nometnes dalībnieki savus talantus izrādīja vairāku stundu brīvā mikrofona koncertā Smiltenes Kultūras un sporta centrā. Īpašs bija daudzinājums Līgo kalnā īsi pirms saulrieta, dziedot, dejojot un ziedojot ugunij trejdeviņus dzīparus, rudzu maizi, alu. Daudzinājuma vakarā visi saieta dalībnieki cieši pieglaudās viens otram plecam, sajūtot nometnes kopību.

Vakaros tehnikuma zāli pierībināja danči un muzikanti, bet kafejnīcā un pie ugunskura līdz pirmajiem gaiļiem tika dziedāts un smiets. Saieta noslēgumā visu ieviržu dalībnieki vairākas stundas demonstrēja nedēļas laikā izdarīto un iemācīto.

Dalībnieki, kuri saietā bija pirmo reizi, atzina, ka viņi uz mājām aizbrauks pavisam citi cilvēki. Nometnē redzētais un uzzinātais viņus iedvesmojis turpināt padziļināti interesēties un kopt latvisko dzīvesziņu.

Nometnes dalībnieku vārdā sirsnīgs paldies visiem Smiltenes 3 x 3 saieta atbalstītājiem: Pasaules Brīvo latviešu apvienības Izglītības padomei, Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Smiltenes novada domei, Smiltenes Valsts tehnikumam, Smiltenes ģimnāzijai, AS „Smiltenes piens”, SIA „Smiltenes koks”, AS „Aldaris”, SIA „Stendera ziepju fabrikai”, „Antalis”, AS „Latvijas valsts meži”, SIA „Egmont Latvija”, SIA „Kanclers plus”, Ķelmēnu maizes ceptuvei, „Fazer Latvija”, „Officeday”, SIA „Kabuleti Fruit”.

Nākamvasar Latvijā atkal notiks divi 3x3 saieti 

Pirmais no 28. jūnija līdz 5. jūlijam būs Latgalē. To vadīs Aloida un Viktors Jurčenko. Viņas pūrā ir četras noorganizētas nometnes – Adamovā, Dagdā, Malnavā un Liepnā. Par konkrētas vietas izvēli nākamajai vasarai viņa vairāk zinās septembrī, jo pašlaik vēl notiek pārrunas, bet visticamāk, ka tie būs Viļāni.

Otrais saiets no 19. līdz 26. jūlijam notiks Priekuļos. Tas būs pirmais saiets, ko vadīs Eduards Krūmiņš un Ieva Ploriņa. „Priekuļus izvēlējāmies labās infrastruktūras dēļ un arī tāpēc, ka satikām tur ļoti atsaucīgus cilvēkus,” sacīja Eduards.

Vairāk informācijas par abiem saietiem būs mājaslapā www.3x3.lv 2015. gada sākumā.

Lapu veidoja Gundars Kalniņš (Gundars.Kalnins@3x3.LV)