Nometnes buklets un dienasritms


Sveicināti, tuvie un tālie latvieši!


MalpilsZime


   Ar dažādām pārmaiņām Latvijā ir sācies jaunais, „apaļais” 2010.gads. Taču vismaz viens pasākums notiks kā katru gadu, nu jau vairāk kā 20 gadu garumā: šogad notiks divas 3x3 nometnes – no 11. līdz 18. jūlijam – Mālpilī un no 25. jūlija līdz 1. augustam – Mazsalacā.

    Mālpils 3x3 nometnes pamattēma ir „trīs tēva dēli”. Dažs, šo izlasot, varbūt pasmaidīs – sak, Antiņu –pasaulē gājēju, laimes meklētāju, mums jau kļuvis daudz par daudz. Un tam var piekrist. Tādēļ jau nometnes gaitā mēģināsim aizdomāties gan par diviem vecākajiem dēliem, kuri paliek kopt tēva sētu, gan par mācību, ka neviens no Antiņiem laimi nav atradis plašajā pasaulē. Vien pārbaudījumus un jaunu pieredzi, ko likt lietā savā laimīgajā zemē – savās mājās. 

    Mums ir vajadzīgi visi trīs tēva dēli. Tādēļ mūsu uzdevums simboliskā nozīmē ir - gādāt par to, lai mūsu bērniem nav jāiet pasaulē ar tukšām ceļa somām, meklējot, kur tās piepildīt, – lai mēs spētu viņiem dot līdz piederības apziņu, mājvietas apziņu, atgriešanās apziņu.

     Citiem vārdiem sakot – lai mēs stiprinātu mūsu pēcnācēju un arī paši savu identitāti. Identitātes jautājums ir ļoti nozīmīgs un Latvijā arī strīdīgs. Pastāv uzskats, ka nacionālā identitāte ir izmirstoša un pat lieka. Uzdrošinos apgalvot, ka šī identitāte, kā pozitīva pašapziņas sastāvdaļa, ir tikpat nozīmīga kā veselīga sava dzimuma identitāte. Un to nemainīs filozofiski pārspriedumi par lietderību vai nelietderību, jo mēs ikkatrs piedzimstam un uzaugam ne tikai kā noteikta dzimuma pārstāvis, bet arī noteiktā laikā un vietā, kas padara mūs piederīgus savai dzimtai/nācijai/kultūrai. Kādam droši vien būtu izdevīgi, ka latvieši, savā zemē, cīnoties tikai par izdzīvošanu vien, un pat ar to lāgā netiekot galā, pieļautu saviem bērniem izaugt par mankurtiem. Jo skolu mācību programmās nacionāli-patriotiskā audzināšana ir vien garāmejot pieminēta. Jo būtībā daudzi, būdami latvieši, nemaz īsti neizprot, ko tas nozīmē, un uzskata – ja kaut cik zina valodu, ar to jau ir vairāk nekā pietiekami.

   Bet, kaut arī standarta izglītības sistēmā cilvēks maz ko var smelties latviskās identitātes attīstīšanai un nostiprināšanai, ir iespējas meklēt šajā virzienā. Un viens no veidiem, ko var darīt, ir kopā ar ģimeni vienu nedēļu gadā pavadīt 3x3 nometnē. Visiem reizē mācīties – gan roku ievirzēs – latvisku amatu apgūšanu, gan galvas ievirzēs – tradīcijas, psiholoģiju, kultūrvēsturi, utt. Visiem reizē dziedāt galda dziesmu un vakara dziesmu, visiem reizē kādu vakaru pavadīt pie ugunskura pārdomās. Izlocīt kājas dančos savam priekam, iemācīties ko jaunu par to, kā varam dzīvot. Sajust mūsu kopību. Piedzīvot to, ka būt latvietim nozīmē ne tikai kaunu par  uz bankrota robežas nonākušo valsti, bet būt latvietim ir arī prieks, lepnums un savā ziņā – misija.Skatīt Mālpils lielākā kartē

   3x3 nometnē Mālpilī notiks vairāk kā 30 dažādu ieviržu, kas sadalītas trijos darba cēlienos – no rīta, pēcpusdienā un pievakarē. Nodarbības plānotas gan pieaugušajiem, gan jauniešiem, gan skolas vecuma bērniem, gan pirmsskolniekiem, gan arī pašiem mazākajiem (bēbīšu skoliņa). Notiks ar 3x3 vārdu tradicionāli saistītās ievirzes – ģimeņu seminārs, folklora, latviskā dzīvesziņa, politikas apskats, Vilku mācība, rotu kalšana, metālkalšana, ādas apstrāde un citas, bet būs iespēja pamēģināt darboties arī sietspiedes darbnīcā, skrodera darbnīcā un dažos citos „jaunievedumos”. Notiks divas vakara programmas ik vakaru, būs gan dievkalpojums, gan daudzinājums, gan tradicionālais brīvā Mikrofona koncerts, kur var uzstāties jebkurš, kam vien ir ko citiem priekšā celt. Dažus vakarus būs arī vēlā vakara viesi – šaurākam interesentu lokam. Esam domājuši arī par nīkšanas paplašināšanu – lai bez dančiem un dziedāšanas kafejnīcā dotu iespēju kādam gribētāju pulciņam vakarēt ar tēju un rokdarbiem klusā, mierīgā gaisotnē.

   Apmešanās iespējas Mālpilī ir ļoti labas – vietējā profesionālā vidusskola mums atvēlēs vairākas kopmītņu ēkas ar ļoti glītām nelielām istabiņām ar ērtībām, un vietējā ēdnīcā sola nometniekus barot sātīgi un gardi – ar īsti latvisku ēdienu. Būs pieejama arī tikko izremontētā sporta zāle, kā arī būs iespēja apmeklēt peldbaseinu vidusskolā. 

   Sīkākas ziņas par nometnes dienaskārtību un programmu būs pieejamas februārī.

   Taču interesentus aicinu pieteikties jau tagad – Inesei Krūmiņai ar pasta vēstuli, Murjāņu ielā 59; Rīgā, LV1024, vai ar e-pasta vēstuli   inese3x3@gmail.com; ārzemju dalībniekus lūdzu pieteikties Līgai un Arnoldam Rupertiem,  liga3x3@iserv.net.

Nometnes vadītāja Inese Krūmiņa. 

(Lai gan vadītājas gods ticis man vienai, gan gatavojot nometni, gan tās laikā strādāsim visa ģimene kopā – es, Jānis-Atis, Ingus, Egija, Kārlis, Baiba, Eduards, Ieva, Mētra, un ne tikai.) 

Kopbilde_1


Uz sazināšanos drīzumā un uz tikšanos vasarā!


Raksts ārzemju latviešiem


Veidoja Gundars Kalniņš gundars.kalnins@3x3.lv