Iznākusi grāmata par 3x3  LatvijāPasaules latviešu ģimeņu 3x3 saieta laikā  27.jūlijā Kuldīgas novada Pelčos, tika atklāta Daigas Bitinieces un Rasmas Zvejnieces sarakstītā un Gundegas Kalendras maketētā grāmata par 3x3 Latvijā – kustībai apritējuši 25 gadi, kopš tā no ASV ienākusi Latvijā.  Grāmata veltīta Arnolda Ruperta piemiņai.

DSC 9032


Uz šo svinīgo mirkli kopā ar dzīvesbiedru Imantu Freibergu bija ieradusies arī eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kas pati ir vadījusi ievirzes vairākās Latvijas 3x3 nometnēs. Viņa savā apsveikuma runā uzsvēra 3x3 lomu tautas izglītošanā un izteica apbrīnu visiem, kas darījuši un turpina darīt šo darbu.

Grāmatā jau bija paguvusi ieskatīties kultūras ministre Dace Melbārde, kura kopā ar meitu Dārtu Pelču saietā visu nedēļu bija kā dalībniece. Viņa atzina, ka 3x3 ir plašs brīvprātīgo darbs un solīja savu atbalstu šai kustībai.

DSC 9194


Grāmatas atvēršanas svinīgajā sarīkojumā Pelču pils parka bija ieradušies arī Juris Ruņģis un Anita Andersone no Austrālijas, Latviešu fonda pārstāvis Valdis Bērziņš, pirmās 3x3 Latvijā vadītājs Jānis Gulbis,  daudzi Latvijas nometņu/saietu vadītāji, kuri grāmatas saņēma dāvanā. Pasākumu apmeklēja arī Kuldīgas novada domes priekšsēde Inga Bērziņa, kura izteica lielu paldies Pelču 3x3 vadītājai Daigai Bitiniecei gan par grāmatu, gan par 3x3 saieta organizēšanu Kuldīgas novadā.  Saietu  Daiga vadīja kopā ar dzīvesbiedru Aldi un trim meitām.  Okupācijas muzeja pārstāvis Valters Nollendorfs solīja, ka grāmatu varēs iegādāties muzejā. 

DSC 9033


Grāmatai ir  312 lappuses, tā ir iesieta  biezos vākos, krāsaona, ar daudz fotogrāfijām, dokumentālu informāciju un  rakstiem par cilvēkiem, kas 3x3 šajos 25 gados strādājuši, un par tām vietām, kur 3x3 noticis. 

Grāmatu bija iespējams izdot, pateicoties ziedotājiem. Visupirms jau naudai, kas tika saziedota, atvadoties no 3x3 kustības izveidotājas Līgas Rupertes dzīvesbiedra Arnolda. Tās izdošanu atbalstījuši arī PBLA Kultūras fonds, Latviešu fonds, daudzi individuālie ziedotāji un biedrība Trīs reiz trīs Latvijā. 

Pelcu 3x3     326


Grāmatas atvēršanas bija nozīmīgs notikums Pelču 3x3 laikā, un skaists izvērtās arī ceļa daudzinājums, kas Ineses Krūmiņas vadībā notika Pelču pils priekšā, un ko kuplināja Suitu vīri un Suitu dūdenieki. Neparasti daudzi nometnieki un viesi bija ģērbušies tautas tērpos, citi baltās svētku drānās.

Saiets pulcēja 444 dalībnieku  no 16 valstīm (ieskaitot Latviju), kam katru dienu piepulcējās vietējie  iedzīvotāji no apkārtējiem pagastiem un Kuldīgas. Kopā nedēļas laikā Pelču 3x3 ievirzes un vakara kultūras programmas apmeklēja 523 cilvēki. 46,6 % saietā piedalījās pirmo reizi. 

Lai labāk iepazītu novadu, saieta  dalībnieki ar Kuldīgas novada pašvaldības atbalstu devas ekskursijās. Katru dienu tika apmeklēta Kuldīga, bet otrdien,26.jūlijā, visi dalībnieki septiņos maršrutos devās lielajā ekskursijā pie novada uzņēmējiem, amatniekiem,mājražotājiem, uz muižām, baznīcām un citām kultūrvēsturiskām vietām.

Katru dienu Pelčos uz tikšanos tika aicinātas Latvijā un novadā zināmas personības, tai skaitā, arī uzņēmēja Baiba Mikāla, kura pastāstīja par sievietes lomu biznesā, zinātnieks Ivars Kalviņš un citi.  Ievirzes vadīja politologs Ivars  Ījabs, psihoterapeite Līga Ruperte, horeogrāfe Lilija Lipora, režisori Uldis Siliņš un Inta Ūbele, vīndaris Varis Sants, keramiķes Danute Sīle un Agnese Fogele,  folkloriste Ina Celitāne, smilšu terapijas speciāliste Diāna Timofejeva, žurnālisti  Ansis Bogustovs, Dīvs Reiznieks un daudzi citi atzīti meistari. Dančus spēlēja Ilga Reizniece, Edgars Lipors,  Ēriks Zeps un citi.


3x3 ir lieliska iespēja būt kopā visai ģimenei, tajā visiem ir ko darīt atbilstoši katra vecumam, interesēm, prasmēm, gaumei. Saietā galvas ievirzēs  varēja diskutēt par politiku, vēsturi, psiholoģiju, meklēt savus spēka avotus, roku ievirzēs - darināt rotas, keramikas, koka izstrādājumus, aust, zīmēt,  gleznot, apgūt Kurzemes ēdienus, utt., kustību ievirzēs – spēlēt teātri, dziedāt korī, dancot latviskos dančus, sportot, doties pēc piedzīvojumiem mežā.  Varēja darināt savu etnogrāfisko tautastērpu, pašūt lina kreklu, noaust celaini, bija smilšu terapijas nodarbības, šahs, ievirze, kā iekārtot savu mājokli, lai tas būtu gan mūsdienīgs, gan latvisks.

Katru dienu iznāca avīze Ceļmallapa redaktores Lolitas Lūses vadībā, un ik rītu iepriekšējās dienas veikumu varēja redzēt videofilmā, ko veidoja Monta un Armands Jakoveli. Skaņu ieraksta studijā darbojās un mūzikas disku izdeva Ingus Krūmiņš, Dainis Kažoks un Andris Davidons.

Jaunums bija Kārļa Taukača izveidotā mobilā aplikācija viedtālruņiem, kurā varēja redzēt visu pamata un arī aktuālāko informāciju par Pelču 3x3, kas visu laiku tika papildināta.

Vairāk var izlasīt saieta avīzes 7 numuros www.3x3.lv vai Facebook Pelči 3x3.


Latvijas Radio 1 par Pelču 3x3


Skrundas TV sižets par 3x3 grāmatas atvēršanu Pelču 3x3 laikā


Daiga Bitiniece

Lapu veidoja Gundars Kalniņš (Gundars.Kalnins@3x3.LV)