Norvēģija

  3×3 ģimeņu saiets Skandināvijā 2019 

Apraksts

Buklets

Saieta avīze: Pavārnīca Nr.1  Pavārnīca Nr.2    Pavārnīca Nr.3  Pavārnīca Nr.4  Pavārnīca Nr.5

Saieta tēma «MĀJAS»

Bergenā, no 3.līdz 8.augustam, vadīja Inese Krūmiņa, organizēja Ilga Švāne un Laura Rastina. 

Ir cilvēki, kam nokļūt un paceļot Norvēģijas skaistajā rietumu daļā ir sapnis, un ir arī cilvēki, kas šo skaisto vietu sauc par savām mājām. Kur ir tavas mājas? Kur ir tava vieta šai pasaulē, un kā šo vietu veidot, lai taviem tuvajiem būtu labi un lai tev pašam būtu labi? Mājas, no kurām mēs nākam, mājas, ko veidojam paši, mājas, ko veidos mūsu bērni? Tas viss mijas un pinas kopā vienā dzīves ritumā, vienā dzīves pamatuzdevumā un vienā mūžīgā izaicinājumā.

Mājas un māju sajūta mums katram ir īpaša un neatkārtojama. Kādam tā ir ģimene, kādam ēdiens, smarža vai skaņa, kādam – drošība, rūpes vai mīlestība. Sajūtas, kuras visu mūžu tiecamies atrast, atkārtot, pieturēt un nest tālāk. Māju sajūta ir arī līdzcilvēki – mīļotais cilvēks, ģimene un draugi, kas sarunājas par mazām, ikdienišķām vai lielām lietām, par jautājumiem, vērtībām un prioritātēm. 3×3 saiets Mājas būs tā vieta, kur nedēļas garumā iepazīties, vīt sarunas, apgūt jaunas iemaņas, dejot, dziedāt, priecāties un būt kopā ar latviešu ģimenēm gan no Skandināvijas, gan citām pasaules pusēm. Saietu vadīs 3×3 Latvijā ilggadējā vadītāja Inese Krūmiņa.Viņai palīdzēs vairākas ģimenes no Norvēģijas – darba grupā ir Sundu, Švānu, Jukonu, Rozenfeldu, Danosu, Zāļu un Rastiņu ģimene. 

Pārceļoties no Latvijas uz kādu citu valsti mums bagāžā nāk mūsu ģimenes un tautas kultūra ar visiem plusiem un mīnusiem. Šī mūsu bagāža satiekas ar jauno, vai nu jau vairs ne tik jauno, mītnes zemi un kultūru, kurā mēs mācamies dzīvot, un kurā uzaug mūsu bērni. Kā audzināt bērnus multikulturālā vidē dodot viņiem iespēju mantot to labāko no mūsu pasaulēm? Uz šādiem jautājumiem nekad nav un nebūs vienas atbildes, bet domu un pieredzes apmaiņa ar citiem vecākiem līdzīgā situācijā, iespējams palīdzēs mums stiprināt savu ceļu, veidojot savu ģimeni un savas mājas.

Mājās katram ir sava vieta un savs darāmais, gan sievietei, gan vīrietim, gan bērniem, jauniešiem un vecvecākiem. Arī 3×3 saietā katram būs savs darāmais un iespēja mācīties un darboties gan ar praktiskām lietām, gan darbinot pelēkās šūniņas. Dienas laikā nodarbības būs gan bērniem, gan pusaudžiem un jauniešiem, gan arī pieaugušajiem visos vecumos. 

Ieviržu klāstā būs ko darīt visiem. Būs iespēja izkustēties un izvingrināt balsi, praktiski darboties ar koku un metālu, iesaisītites sarunās par sabiedrības aktualitātēm vai latvisko mantojumu. Gan lieli, gan mazi varēs doties mežā, jaunieši varēs asināt savu prātu un ķermeni un iegūt praktiskas iemaņas. Pieaugušie varēs piedalīties ģimeņu sarunās, praktiski darboties pinot īstus latviešu vainagus, uzšūt sev īstas ādas pastalas, celot, mācīties kādu instrumentu vai dejot. Jauniešiem un aktivitāšu cienītājiem būs plašas iespējas gan makšķerēt gan peldēt fjordā, izmantot skolas baseinu, rāpties pa klinšu sienu, braukt ar kanoe, spēlēt galda hokeju, sarunāties pie ugunskura amfi zonā, spēlēt frisbiju, volejbolu vai citas bumbu spēles. Mazuļi kopā ar vecākiem varēs apmekēt bēbīšu skoliņu. Ēdienreizēs sēdēsim visi pie viena galda un vakarā pavadīsim laiku kopā, iepazīstoties ar interesantiem cilvēkiem, dziedot un dancojot līdz spēku izsīkumam, “nīksim” vai vienkārši runāsimies pie ugunskura. Mūsmājās un daudzās mājās svarīga vieta ir latviešu valodai, tāpēc saieta laikā runāsim latviski. Neuztraucies, ja bērni vai laulātais draugs nerunā latviski, jo saietā būs iespēja latviešu valodu gan mācīties, gan praktizēt, jo, kur ir griba, tur ir arī varēšana, un tur arī izdodas!

Visu saieta laiku dzīvosim un darbosimies Norvēģijas lielākajā tautas skolā Frekhaug (Nordhordland folkehøgskole), pusstundas braucienā no Bergenas centra. Dzīvosim turpat skolas kopmītnēs, kas piedāvā istabiņas 2-4 cilvēkiem ar savu vannasistabu, gan 4 atsevišķus dzīvoklīšus ar 1-2 istabām un vannasistabu, ir arī iespēja meklēt sev īrētu dzīvesvietu tuvumā, ja ir tādā vēlēšanās. Darbosimies gan skolas plašajās telpās, gan skaistajā apkārtnē. 

Uz tikšanos!