Ar Paulu Raudsepu sarunājās Ingrīda Biezaite

Šogad augusta otrā pusē ciemojos Latvijā. Gribējās tvert siltos saules starus, ko dāvā nobriedušas vasaras saule, un satikt savus radus un draugus Latvijā. Bet pirms es devos tālajā ceļā, mani uzrunāja Iveta Laine piedāvājot interesantu “uzdevumu”.

Tā kā žurnālists Pauls Raudseps šogad viesosies 3X3 saietā Austrālijā, tad Iveta lūdza, lai satieku viņu Latvijā un uzdodu dažus jautājumus.

Pirms posos uz norunāto saikšanos ar Paulu, meklēju ziņas internetā un ātri vien atradu Laikraksta “Latvietis” 2016. gada 14. oktobrī (Nr. 432) publicētu sarunu, no kuras uzzināju, ka viņš ir dzimis un skolojies ārpus Latvijas, tāpēc arī šāds bija pirmais jautājums, kuru uzdevu:

Kā Jūs nokļuvāt Latvijā?

Atbraucu uz Latviju 1990.gadā, lai strādātu Tautas frontē. Tur sapazinos ar cilvēkiem, kuriem bija interese izveidot īsti rietumniecisku avīzi. Rezultātā dibinājām Dienu, kas ilgus gadus bija vadošais laikraksts Latvijā. Līdz 2000.gadam biju Dienas galvenās redaktores pirmais vietnieks, bet no 2001. līdz 2009.gadam komentāru lappuses redaktors.

Kā tas ir mainījis Jūsu dzīvi?

Jūtos ārkārtīgi pateicīgs, ka man bija iespēja būt klāt Latvijas valsts atjaunošanā un ka varēju palīdzēt to veidot kā brīvu, demokrātisku sabiedrību. Ko citu kāds trimdā dzimis un audzis latvietis būtu varējis vēlēties?

Kas pamudināja izveidot žurnālu “Ir”?

2009.gadā zviedru īpašnieki pārdeva Dienu Latvijas oligarhiem. Sākumā gan nebija skaidrs, kam laikraksts pieder, tomēr es un citi Dienas vadošie žurnālisti sapratām, ka nevaram strādāt uzņēmumā, kura patiesie īpašnieki nav zināmi. Tāpēc pametām Dienu un izveidojām neatkarīgu nedēļas žurnālu “Ir”, kur jau septīto gadu turpinām izpildīt savu žurnālistisko pienākumu – rakstīt patiesību par sabiedrībai svarīgākajiem jautājumiem.

Ko nozīmē būt žurnālistam Latvijā, kas darbā ir visgrūtākais, kas vieglākais?

Žurnālistam Latvijā nekad nav garlaicīgi, un visvieglākais ir reizē arī visgrūtākais – ir pārāk daudz, par ko rakstīt.

Ko var dalībnieki gaidīt 3X3 referātā un politiskajā ievirzē?

Tas atkarīgs no dalībnieku interesēm, bet varu palīdzēt orientēties nākamgad gaidāmajās Saeimas vēlēšanās, pastāstīt, kas ir “oligarhu sarunas” un kāpēc tās ir svarīgas, kā arī radīt labāku izpratni par jautājumu – cik droša ir Latvija pēc Krievijas iebrukuma Austrumukrainā un Trampa ievēlēšanas?

Ar Paulu Raudsepu sarunājās Ingrīda Biezaite