Filma par 3×3!

Montas un Armanda Jakovelu dokumentālā filma «Trīsreiztrīs» stāsta par fenomenu, kas radies trimdā Amerikā, bet līdz ar neatkarības atgūšanu piedzīvojis milzu popularitāti arī Latvijā. «Trīsreiztrīs» jeb 3×3 nometnes visā pasaulē kļuvušas par unikālu nemateriālo vērtību latvietības saglabāšanā 21. gadsimtā.  

Nometnes nosaukums – «Trīsreiztrīs» – simbolizē trīs paaudzes ģimenē. Nometnes ir paredzētas visa gadagājuma latviešiem, un tajās lielākoties piedalās trīs paaudzes – bērni, vecāki un vecvecāki. Nosaukums raksturo arī trīs puses, no kurām latvieši sanāk kopā – no Latvijas, no rietumiem un no austrumiem.

Pirmā «Trīsreiztrīs» nometne notika 1981. gadā Garezerā, ASV. Toreiz rīkotāji cerēja, ka šī eksperimentālā nometne kļūs par veidu, kā trimdas latvieši visā pasaulē varēs paplašināt latviskās zināšanas un stiprināt piederības sajūtu Latvijai. Šī cerība piepildījās, un eksperiments izdevās – jau 80. gadu pirmajā pusē šādas nometnes notika ASV Rietumkrastā un Katskiļos, 1983. gadā tās sāka rīkot arī Austrālijas latviešu kopiena, drīz pēc tam 3×3 uzplauka arī Anglijā, Zviedrijā, Kanādā un Francijā.

 

Nometņu rīkotāju kvēlākais sapnis bija – kaut Latvija reiz atgūtu neatkarību un ārzemju latviešiem būtu iespēja šādā nometnē sanākt kopā ar Latvijas latviešiem! Tas īstenojās 1990. gadā, kad notika pirmā nometne Latvijā – Madlienā, tobrīd vēl ļoti trauslajā neatkarības laikā; šķēršļus tam centās likt «čeka», bet, par spīti stingrajai «čekas» kontrolei, nometni tomēr izdevās sarīkot. Kopš tā laika Latvijā katru gadu notiek divas nometnes, un katrā no tām piedalās vairāki simti dalībnieku. Šo 40 gadu laikā nometnēs kopā piedalījušies jau 40 tūkstoši cilvēku, stiprinot savu latvisko pašapziņu un sekmējot ģimeņu draudzību, dziedot, dejojot un bagātinoties no latviskajām tradīcijām. «Trīsreiztrīs» dalībnieki atzīst, ka nometne ir labākā vieta, kur ik gadu uzlādēt savas latviskās baterijas.